CSG

UA UA
Історія Чортківської гімназії імені Маркіяна Шашкевича:

1911, вересень:
Відкрито Чортківську гімназію. Невдоволені польською школою чортківчани вирішили вчити своїх дітей в українській школі.

1914, липень:
Діяльність гімназії перервано війною: Галичину захопила влада царської Росії.

1917, літо:
Українці в Чорткові вирішують відновити гімназію. За нормальних умов вона повинна була б мати сім класів. Але у зв’язку з вимушеною перервою більшість учнів "відвикли” від книги й не повернулися до навчання. 

1932/1933 н.р. :

       Навчальний заклад уперше від 1922/1923 н. р. став повною гімназією з 8-ма класами.

1938, вересень:
Чортківська гімназія розпочала своє подальше існування у власному двоповерховому будинку. Нова будівля містила чотири класи нового типу, два класи для ліцею, три лабораторії (фізичну, хімічну й біологічну), кімнати для директора і професорського складу, а також доволі великий гімнастичний зал (у підвалі), де, крім занять, відбувалися імпрези і щорічні великі гімназійні забави. На сцені гімнастичного залу було сформовано вівтар для що недільних Служб Божих. 1938/1939 н.р. в гімназії навчалося близько 300 учнів (для порівняння, у 1935/1936 н.р. – всього близько сотні осіб).

1939, осінь:
З приходом радянської влади гімназію перейменовано на "десятирічку число 1”. Змінено систему навчання, призначено завпеда – завідуючого педагогічною частиною, комсоргів – комсомольських організаторів, котрі організували в школі комсомол. До Вчительського Збору школи додано присланих з СРСР учителів.

1941, вересень:
Відновлено гімназію попереднього типу (навчання розпочалося наприкінці жовтня). Учителі, котрі на час більшовицької окупації перебували в підпіллі, знову почали тут викладати.

1944:
Відновлена за німців, гімназія вдруге втратила свій статус із приходом радянської влади і знову стала СШ №1.

1949:
Початок арештів колишніх гімназистів.

1992:
Середній школі №1 м. Чорткова повернено колишній статус гімназії й ім’я Маркіяна Шашкевича. Проведено перший набір до перших, других і третіх гімназійних класів. Першими гімназистами стали 180 учнів шкіл міста і району – сіл Джурина, Косова, Колиндян, Пробіжни, Давидківців, Чорнокінців, Бичківців, Білої, Вигнанки, а також з інших районів Тернопільської області. Внесено зміни до навчального плану (вивчення двох іноземних мов – англійської та німецької, латини, запроваджено курси історії світової культури, основи християнської етики, етики й естетики, психології та риторики). Розроблено Статут гімназії, 12 Заповідей гімназиста, Заповіді свідомого українця.

1992, 29 серпня – 1 вересня:
Проведення Всесвітнього Злету гімназистів Чортківської гімназії. За кордону було розшукано більше 130 випускників (США, Канада, Велика Британія, Німеччина, Франція і Польща).

1993, січень:
Заснування конкурсу на здобуття премії імені Михайла Росляка – за дослідницькі роботи вихованців нової гімназії про історію рідного краю. Для цього сім’я Михайла
Росляка створила його іменний Фонд ($200 США). До оргкомітету конкурсу увійшли викладачі гімназії, директор краєзнавчого музею Яромир Чорпіта, учитель-пенсіонер Підвисоцька О.Т.. Протягом 14 років учні гімназії досліджували життя і творчість колишніх гімназистів, чортківчан (Михайла Росляка, Панаса Карабіневича, Павла Пундія, Катерини Рубчакової, Степана Вороха, Михайла Гайворонського, Йосипа Гошуляка, Василя Дідюка, Марії Заболотної, Петра Синенького, Любомира Боднарука, Володимира Мармуса, Теодозії Зарівни, Степана Сапеляка, Адрея Шептицького, Ольги Зеленої) та інших видатних людей.

1993, 7 грудня:
Відкриття й урочисте освячення кімнати-музею Маркіяна Шашкевича. Фундатори музею – завуч, викладач англійської мови Стефанія Гринда і український філолог Анна Савка. Художнє оформлення майстерно виконав учитель-художник Степан Шевчук.

2001, серпень:
Відзначення 90-річчя гімназії. Випуск ювілейного збірника "Живи, гімназіє!” (редакція й упорядкування вчителя-філолога Лідії Гвоздецької).

2011, 14-17 жовтня:
Відзначення 100-річчя з дня заснування Чортківської гімназії ім. Маркіяна Шашкевича.



Опитування
Насправді я хотів би навчатись (опитування (с) VaGon):
Всього відповідей: 55
Контакти м.Чортків
тел. (03552) 2-16-15
 
Зайти на сайт